عینکی

دیدتان را به یادگیری متحول کنید.
0

سوالات درس 4 اقتصاد دهم انسانی با جواب

سوالات درس 4 اقتصاد دهم انسانی با جواب

شهربانو دوستی

درباره نویسنده
شهربانو دوستی هستم، مدیر و موسس وب سایت عینکی دبیر آموزش و پرورش و علاقه مند به سئو

سوالات درس 4 اقتصاد دهم انسانی با جواب

سوالات درس 4 اقتصاد دهم انسانی با جواب

۱) یکی از الگو هایی که می توانیم با آن ،کاربرد اصول (انتخاب کسب و کار) را در انتخاب بهینه تمرین کنیم چیست؟

✅ الگوی مرز امکانات تولید

۲) منظور از الگو چیست؟ مثال بزنید.

✅ الگو نمایشی ساده از واقعیتی پیچیده است.
 مثلا نقشه راه ها یک الگوست؛ زیرا جزئیات از جمله ساختمان ها، درختان و دست اندازها را نشان نمی دهد. نقشه فقط راه های اصلی و فرعی را نشان می دهد تا شما بدون درگیر شدن در جزئیات غیر لازم، بتوانید از جایی که هستید به جایی که می خواهید، بروید.
 الگوی آناتومی بدن انسان که در زیست شناسی استفاده می شود هم یک الگوست تا به ساده ترین شکل ممکن بخش های مختلف بدن انسان و نحوه ارتباط آنها را نشان دهد.

۳) الگو در علم اقتصاد،چه نقشی می تواند داشته باشد؟ توضیح دهید.

✅ در اقتصاد الگوهایی وجود دارد که بسیاری از جزئیات دنیای واقعی را رها می کند تا به ما کمک کند بر آنچه اهمیت دارد، متمرکز شویم. الگوی مرز امکانات تولید یکی از این الگو های اقتصادی است که اجازه می دهد تا درک بهتری از بده ـ بستان های یک کشور در استفاده از منابع کمیاب پیدا کنید.

۴) الگوی …………………………یکی از الگو های اقتصادی است که اجازه می دهد تا درک بهتری از بده ـ بستان های یک کشور در استفاده از منابع کمیاب پیدا کنید.

✅  مرز امکانات تولید

۵) منظور از مرز امکانات تولید چیست؟ 

✅ مرز امکانات تولید مرزی است بین آنچه یک کسب و کار (همانند یک شرکت تولیدی) با استفاده از منابع موجود و در دسترسش می تواند تولید کند و آنچه نمی تواند.

۶) آیا مرز امکانات تولید، در سطح یک کشور هم برای تولیدات وجود دارد؟ توضیح دهید.

✅  کشورها باید تصمیم بگیرند که منابع کمیاب خود را چگونه میان تولید کالاها اختصاص دهند. البته هر کشور صرفاً دو کالا تولید نمی کند ،اما کار کردن با یک الگوی واقعی که شامل هزاران کالا و خدمات است، بسیار دشوار است و از این رو می توان تولیدات یک کشور را همچون تولیدات یک شرکت، به صورت ساده با دو کالا نشان داد.

۷) با ذکر یک مثال هزینه فرصت اجتماع را توضیح دهید؟

✅ جمله «چیزی به نام ناهار مجانی وجود ندارد». در اقتصاد برای اشاره به بعضی از مدارس که در گذشته ناهار رایگان به دانش آموزان می دادند، استفاده می شود. ناهاری که حتی اگر برای دانش آموزان رایگان باشد، برای جامعه رایگان نیست. تولید غذا به منابع نیاز دارد. از این منابع می توان برای تولید چیزهای دیگری استفاده کرد. بنابراین برای داشتن «ناهار رایگان» باید بپذیریم که از بعضی کالاها یا خدمات دیگر کمتر داشته باشیم. حتی کالاهایی که برای افراد «رایگان» است، معمولا برای تولیدشان زمان صرف می شود و هزینه فرصتی برای جامعه دارد.

۸) …………. به ما اجازه می دهد تا هزینه فرصت یک شرکت یا یک کشور را زمانی که بیش از یک کالا تولید می کند، مجسم کنیم.

✅ مرز امکانات تولید

 

💯 برای دانلود نمونه سوالات اقتصاد دهم انسانی کلیک کنید

 

۹) تلاش برای به دست آوردن کارایی به چه معناست؟ مثال بزنید.

✅ به معنای یافتن موقعیت هایی برای پیشرفت است.
فرض کنید شما در تیم ورزشی دو و میدانی مدرسه عضو هستید و تخصص اصلی شما دوی ۱۵۰۰ متر است. دوستتان هم در تیم عضو است و در مسابقه به همان سرعت شما می دود؛ ولی دوی ۱۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر برایش فرقی نمی کند، چون در هر دو رکورد مناسبی دارد. اگر مربی، شما را برای دوی ۱۰۰ متر و دوستتان را برای دوی ۱۵۰۰ متر انتخاب کند، باعث ناراحتی شما می شود. با عوض کردن موقعیت ها، شما وضعیت بهتری پیدا می کنید و دوستتان نیز مشکلی نخواهد داشت.

۱۰) در چه صورت اقتصاد یک شرکت یا کشور کار است؟

✅ اگر یک شرکت یا یک کشور، هر فرصتی را برای استفاده بهتر از منابع به کار گیرد، بدون آنکه وضع دیگران بدتر شود، اقتصاد آن شرکت یا کشور کاراست؛ یعنی شرکت یا کشور از منابع موجود خود، بیشترین استفاده را می برد. در این صورت حداقل بیش از یک کالا یا خدمت می توان در دسترس مردم قرار داد؛ بدون آنکه کالاها یا خدمات دیگر کاهش پیدا کنند.

۱۱) منظور از الگوهای اقتصادی چیست؟

✅ هرگاه واقعیت های پیچیده اقتصادی به شکلی ساده نمایش داده شود تا بر ارتباط بین اجزای آن واقعیت ها و آنچه اهمیت دارد تمرکز صورت گیرد.از الگوهای اقتصادی استفاده کرده ایم.

۱۲) الگوی مرز امکانات تولید را توضیح دهید.

✅ یعنی یک واحد کسب و کار چگونه امکانات کمیاب خود را بین انواع تولیدات تقسیم کند. (تولیدکنندگان اقتصادی برای کسب سود بیشتر، عوامل تولیدی را به گونه‌ای مناسب با یکدیگر ترکیب می‌کنند. به عبارت ساده‌تر، تولید کردن یعنی ایجاد فواید اقتصادی جدید.)

۱۳) منظور از مرز امکانات تولید چیست؟

✅  مرز امکانات تولید مرزی است بین آنچه یک کسب و کار (همانند یک شرکت تولیدی) با استفاده از منابع موجود و دردسترس اش می تواند تولید کند. این کسب و کار می تواند هر سطح تولید را که با نقطه ای بر روی مرز امکانات تولید نشان داده شده است، انتخاب کند.

۱۴) امکانات تولید نشان دهنده چیست؟

✅ نشان دهنده‌ی هزینه فرصت است. یعنی با تولید یک کالا از تولید سایر کالاها باز می مانیم.

۱۵) منظور از هزینه فرصت اجتماع چیست؟

✅ کالاهایی که برای افراد رایگان است، معمولا برای تولیدشان زمان صرف می شود و هزینه فرصتی برای جامعه دارد.

۱۶) اقتصاد کارآمد یک شرکت یا کشور چگونه اقتصادی است؟ مثال بزنید.

✅ اقتصادی که هر فرصتی را برای استفاده بهتر از منابع به کار گیرد، بدون آنکه وضع دیگران بدتر شود، اقتصاد آن شرکت یا کشور کاراست؛ یعنی شرکت یا کشور از منابع موجود خود، بیشترین استفاده را می برد.
در این صورت حداقل بیش از یک کالا یا خدمت می توان در دسترس مردم قرار داد؛ بدون آنکه کالاها یا خدمات دیگر کاهش پیدا کنند. مثال شرکت الف فعالیتی را با ۴۲ نیروی انسانی به انجام می رساند و شرکت ب همان فعالیت را با ۳۶ نیروی انسانی انجام می دهد بنابراین شرکت ب کارآمد تر از شرکت الف است.

۱۷) اقتصاد ناکارآمد چگونه اقتصادی است؟

✅ اقتصادی است که زیر مرز منحنی امکانات تولید است.یعنی متناسب با امکاناتی که دراختیار داشته است تولید نکرده است.

۱۸) در چه صورت اقتصاد یک شرکت یا کشور ناکارا خواهد بود؟ مثال بزنید.

✅ اگر یک شرکت یا یک کشور، از همه منابعش در تولید استفاده نکند و تولیداتش در زیر مرز امکانات تولید قرار داشته باشد اقتصاد این شرکت یا کشور ناکارا خواهد بود.

مثلا فرض کنید ارائه دهندگان دسترسی به اینترنت در یک کشور، دو کارگر را برای ارتباط هر خانه با سرویس اینترنت می فرستند. با اینکه یک کارگر می توانست کار را به همان سرعت انجام دهد! در این صورت تولید در این کشور ناکارا خواهد بود. در مقابل، اگر شرکت ها روش کاراتر ارسال یک کارگر را اتخاذ می کردند، کارگر کمتری در این صنعت نیاز می شد و کشور می توانست با آن کارگر، تولیداتش در کالاها و خدمات دیگر را گسترش دهد.

۱۹) کدام نقاط در منحنی مرز امکانات تولید ناکارا می باشند؟

✅ نقاطی که در زیر مرز امکانات تولید قرار دارند. نقاطی هستند که تولید در آنها ناکاراست. هر نقطه در زیر مرز امکانات تولید، نشان دهنده این است که اقتصاد از بیشترین منابعش استفاده نکرده است.

۲۰) نقاط خارج از مرز امکانات تولید چگونه می باشند؟

✅ ناحیه خارج از مرز فقط نقاطی هستند که کشور می تواند آرزوی رسیدن به آنها را داشته باشد. این نقاط با فرض ثابت ماندن منابع کشور، غیرقابل دستیابی هستند زیرا کشور منابع کافی برای تولید در آن سطح را ندارد.

 

🔔 حتما ببینید: فیلم حل سوالات پر تکرار ریاضی دهم انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *